2017 FHL Entry Draft

Round 1

1.  NYR1: Nico Hischier, F, N.J
2.  S.J1: Nolan Patrick , F, PHI
3.  ANA1: Miro Heiskanen, D, DAL
4.  NYI1: Cale Makar, D, COL
5.  EDM1: Cody Glass, F, L.V
6.  L.V1 (TOR): Timothy Liljegren,‚Äč  D, TOR
7.  BOS1 (CAR): Jake Guentzel, F, PIT
8.  ARI1: Elias Pettersson, F, VAN
9.  OTT1: Casey Mittelstadt, F, BUF
10.  T.B1: Michael Rasmussen, F, DET
11.  MTL1: Gabriel Vilardi, F, L.A
12.  BUF1: Owen Tippett, F, FLA
13.  WSH1: Lias Andersson, F, NYR
14.  WPG1 (NYI): Nick Suzuki, F, L.V
15.  MIN1 (DAL): Kailer Yamamoto, F, EDM
16.  N.J1: Callan Foote, D, TB
17.  CLB1 (BOS): Ryan Poehling, F, MTL
18.  DET1: Martin Necas, F CAR
19.  VAN1: Nick Henry, F, COL
20.  CAR1 (L.V): Will Butcher, D, N.J
21.  COL1 (MIN): Spencer Foo, F, CGY
22.  FLA1: Juuso Valimaki, D, CGY
23.  NSH1: Kristian Vesalainen, F, WPG
24.  STL1 (DAL): Aaron Dell, G, S.J
25.  CGY1: Eeli Tolvanen, F, NSH
26.  PIT1: Vadim Shipachyov, F, L.V
27.  CHI1 (NYI): Joni Ikonen, F, MTL
28.  L.A1: Erik Brannstrom, D, L.V
29.  TOR1 (EDM): Klim Kostin, F, STL
30.  PHI1 (ANA): Zachary Aston-Reese, F, PIT
31.  DAL1 (CHI): Jan Rutta, D, CHI 

Round 2

32.  NYI2 (WSH): Anders Bjork, F, BOS
33.  EDM2: Urho Vaakanainen, D, BOS
34.  L.V2 (PHI): Isaac Ratcliffe, F, PHI
35.  BOS2 (PIT): Jordan Greenway, F, MIN
36.  NYR2: Jake Oettinger, G, DAL
37.  ARI2: Tyler Parsons, G, CGY
38.  OTT2: Josh Norris, F, S.J
39.  ANA2 (PHI): Christian Djoos, D, WSH
40.  T.B2 (WSH): Cal Petersen, G, LA
41.  MTL2 (ARI): Filip Chytil, F, NYR
42.  BUF2: Robert Thomas, F, STL
43.  WSH2 (CAR): Henrik Haapala, F, FLA
44.  N.J2: Givani Smith, F, DET
45.  S.J2: Morgan Frost, F, PHI
46.  WPG2 (N.J): Josh Mahura, D, ANA
47.  CLB2: Marcus Davidsson, F, BUF
48.  DET2 (TOR): Carl Grundstrom, F, TOR
49.  VAN2: Jesper Boqvist, F, N.J
50.  CAR2 (PIT): Jakob Forsbacka Karlsson, F, BOS
51.  MIN2 (PHI): Troy Terry, F, ANA
52.  COL2 (PIT): Caleb Jones, D, EDM
53.  FLA2 (ARI): Sean Day, D, NYR
54.  NSH2: Nicolas Hague, D, L.V
55.  STL2: Kyle Wood, D, ARI
56.  CGY2: Viktor Antipin, D, BUF
57.  PIT2: Jake Dotchin, D, T.B
58.  CHI2 (BOS): Adam Fox, D, CGY
59.  L.A2: Pierre-Olivier Joseph, D, ARI
60.  TOR2 (PHI): Paul Ladue, D, L.A
61.  PHI2 (CHI): Jakub Jerabek, D, MTL
62.  DAL2 (CHI): Victor Ejdsell, F, NSH

Round 3

63.  NYI3 (CAR): Yanni Gourde, F, T.B
64.  EDM3 (DAL): Henri Jokiharju, D, DAL
65.  L.V3: Adam Johnson, F, PIT
66.  BOS3: Shane Bowers, F, OTT
67.  NYR3 (TOR): Andreas Borgman, D, TOR
68.  ARI3: Michael DiPietro, G, VAN
69.  OTT3 (PHI): Kole Lind, F, VAN
70.  ANA3 (DAL): Carter Rowney, F, PIT
71.  T.B3 (DAL): Nic Dowd, F, L.A
72.  MTL3 (DAL): Nick Jensen, D, DET
73.  BUF3: Yaroslav Dyblenko, D, N.J
74.  WSH3 (DAL): Marcus Sorensen, F, S.J
75.  N.J3: Filip Hronek, D, DET
76.  S.J3 (PIT): Tim Heed, D, S.J
77.  WPG3 (CAR): Jeremy Lauzon, D, BOS
78.  CLB3: Zachary Lauzon, D, PIT
79.  DET3 (CAR): Andrei Mironov, D, COL
80.  VAN3 (CAR): Brendan Leipsic, F, L.V
81.  CAR3 (L.V): Mike Vecchione, F, PHI
82.  MIN3 (DAL): Anton Lindholm, D, COL
83.  COL3 (MIN): Alexander Kerfoot, F, COL
84.  FLA3: Blake Speers, F, N.J
85.  NSH3 (BOS): Ian Mitchell, D, CHI
86.  STL3: Daniel O'Regan, F, S.J
87.  CGY3 (PHI): Filip Chlapik, F, OTT
88.  PIT3 (PHI): Connor Hobbs, D, WSH
89.  CHI3 (PIT): Filip Berglund,D, EDM
90.  L.A3: Conor Timmins, D, COL
91.  TOR3: Joseph Woll, G, TOR
92.  PHI3 (N.J): Tomas Hyka, F, L.V
93.  DAL3 (N.J): Ziyat Paigin, D, EDM

Round 4

94.  NYI4 (WPG): Josh Archibald, F, PIT
95.  EDM4 (VAN): Gustav Lindstrom, D, DET
96.  L.V4 (CAR): Jean-Francois Berube, G, CHI
97.  BOS4: Matiss Kivlenieks, G, CLB
98.  NYR4: Jason Robertson, F, DAL
99.  ARI4: Alexandar Georgiyev, G, NYR
100.  OTT4 (DAL): Jaret Anderson-Dolan, F, L.A
101.  ANA4 (DAL): Ukko-Pekka Luukkonen, G, BUF
102.  T.B4 (CHI): Frederick Gaudeau, F, NSH
103.  MTL4 (DAL): Yohann Auviti, D, NSH
104.  BUF4 (DAL): Victor Mete, D, MTL
105.  WSH4 (PIT): Evan Rodrigues, F, BUF
106.  N.J4: Jujhar Khaira, F, EDM
107.  S.J4 (NYI): Reid Duke, F, L.V
108.  WPG4 (S.J): Manual Wiederer, F, S.J
109.  CLB4: Alexander Texier, F, CLB
110.  DET4 (MIN): Nick Ellis, G, EDM
111.  VAN4: Aleksi Heponiemi, F, FLA
112.  CAR4 (BOS): Dylan Sikura, F, CHI
113.  MIN4 (WPG): Chris Lee, D, L.A
114.  COL4 (VAN): Eetu Luostarinen, F, CAR
115.  FLA4: Alexei Bereglazov, D, NYR
116.  NSH4 (PIT): Sean Kuraly, F, BOS
117.  STL4: Tucker Poolman, D, WPG
118.  CGY4 (NYR): Dylan Samberg, D, WPG
119.  PIT4: Dylan Wells, G, EDM
120.  CHI4: Rudolfs Balcers, F, S.J
121.  L.A4: Filip Westerlund, D, ARI
122.  TOR4 (L.V): Robin Salo, D, NYI
123.  PHI4 (CLB): Tobias Geisser, D, WSH
124.  DAL4 (N.J): Nikolai Belov, D, FLA

Round 5

125.  NYI5: Jarret Tyszka, D, MTL
126.  EDM5 (WPG): Jean-Sebastien Dea, F, PIT
127.  L.V5 (WPG): Luke Witkowski, D, DET
128.  BOS5: Wade Allison, F,PHI
129.  NYR5: Alex Formenton, F, OTT
130.  ARI5: Igor Rykov, D, N.J
131.  OTT5 (FLA): Ben Harpur , D , OTT
132.  ANA5 (DAL): Jonas Siegenthaler, D, WSH
133.  T.B5 (DAL): Chandler Stephenson, F, WSH
134.  MTL5: Grant Mismash, F, NSH
135.  BUF5: Calle Rosen, D, TOR
136.  WSH5: Alexander Volkov, F, T.B
137.  N.J5: Griffen Molino, F, VAN
138.  S.J5: Miro Aaltonen, F, TOR
139.  WPG5: Michael Kapla, D, N.J
140.  CLB5: Anthony Cirelli, F, T.B
141.  DET5 (S.J): Warren Foegele, F, CAR
142.  VAN5 (S.J): Ryan Carpenter, F, S.J
143.  CAR5 (S.J): Jonah Gadjovich, F, VAN
144.  MIN5 (S.J): Mario Ferraro, D, S.J
145.  COL5 (MIN): Wade Megan, F, STL
146.  FLA5: Adam Gaudette, F, VAN
147.  NSH5 (S.J): Joakim Ryan, D, S.J
148.  STL5: Pheonix Copley, G, WSH
149.  CGY5: Markus Phillips, D, L.A
150.  PIT5 (S.J): Maxime Comtois, F, ANA
151.  CHI5: Graham Knott, F, CHI
152.  L.A5: Luke Martin, D, CAR
153.  TOR5 (WPG): Nick Lappin, F, N.J
154.  PHI5 (CHI): Oscar Fantenberg, D, L.A
155.  DAL5 (NYR): Jack Studnicka, F, BOS