2012 FHL Entry Draft

Round 1

1. T.B1: Nail Yakupov, F, EDM 
2. ANA1 (DAL): Alex Galchenyuk, F, MTL 
3. OTT1 (FLA): Mikhail Grigorenko, F, BUF 
4. NYI1 (PIT): Morgan Rielly, D, TOR 
5. DET1: Ryan Murray, D, CLB 
6. PIT1 (FLA): Filip Forsberg, F, WSH 
7. WSH1 (MTL): Matt Dumba, D, MIN 
8. EDM1 (MTL): Teuvo Teravainen, F, CHI 
9. L.A1 (FLA): Zemgus Girgensons, F, BUF 
10. STL1 (S.J): Griffin Reinhart, D, NYI 
11. S.J1 (DET): Radek Faksa, F, DAL 
12. MTL1: Malcolm Subban, G, BOS 
13. CGY1: Derrick Pouliot, D, PIT 
14. NYR1: Brendan Gallagher, F, MTL 
15. VAN1 (BOS): Jacob Trouba, D, WPG 
16. TOR1 (PHI): Hampus Lindholm, D, ANA 
17. PHX1: Tomas Hertl, F, S.J 
18. COL1: Carter Hutton, G, CHI 
19. CHI1 (NSH): Cody Ceci, D, OTT 
20. CAR1: Slater Koekkoek, D, T.B 
21. DAL1: Henrik Samuelsson, F, PHX 
22. BOS1 (PIT): Sebastian Collberg, F, MTL 
23. NSH1: Brendan Gaunce, F, VAN 
24. N.J1: Scott Laughton, F, PHI 
25. PHI1 (OTT): Tom Wilson, F, WSH 
26. FLA1 (PHI): Stefan Matteau, F, NJ 
27. MIN1: Olli Maatta, D, PIT 
28. BUF1 (EDM) : Andrei Vasilevski, G, T.B
29. WPG1 (PIT) : Damian Brunner, F, DET
30. CLB1: Dwight King, F, L.A


Round 2

31. ANA2 (DAL): Andrew Shaw, F, CHI
32. T.B2 (PIT): Roman Cervenka, F, CGY
33. OTT2 (NSH): Pontus Aberg, F, NSH
34. NYI2: Martin Frk, F, DET
35. DET2 (FLA): Cory Conacher, F, T.B
36. PIT2: J.T. Brown, F, T.B
37. WSH2 (EDM): Michael Matheson, D, FLA
38. EDM2: Brady Skjei, D, NYR
39. L.A2 (COL): Gabriel Bourque, F, NSH
40. STL2: Corey Tropp, F, BUF
41. S.J2 (FLA): Viktor Fasth, G, ANA
42. MTL2: Morgan Ellis, D, MTL
43. CGY2: Tanner Pearson, F, L.A
44. NYR2: Oscar Dansk, G, CLB
45. VAN2 (BOS): Jordan Schmaltz, D, STL
46. TOR2 (T.B): Stephen Gionta, F, N.J
47. PHX2: Mark Jankowski, F, CGY
48. COL2 (PHI): Shayne Gotisbehere, D, PHI
49. CHI2: Frederik Andersen, G, ANA
50. CAR2 (PHI): Tommy Wingels, F, S.J
51. DAL2 (MTL): Tim Bozon, F, MTL
52. BOS2: Mark Barberio, D, T.B
53. NSH2 Mathew Finn D TOR
54. N.J2: Jordan Nolan, F, L.A
55. PHI2 (BUF): Mitch Moroz, F, EDM
56. FLA2 (OTT): Ville Pokka, D, NYI
57. MIN2 (BUF): Nicolas Kerdiles, F, ANA
58. BUF2 (MIN): Max Friberg, F, ANA
59. WPG2 (MTL): Lucas Lessio, F, PHX
60. CLB2 (T.B): Devin Shore, F, DAL

Round 3

61. ANA3 (S.J): Dylan Blujus, D, T.B
62. T.B3 (FLA): Torey Krug, D, BOS
63. OTT3 (NYR): Frederic St. Denis, D, MTL
64. NYI3 (FLA): Brett Bulmer, F, MIN
65. DET3 (BOS): Brian Hart, F, T.B
66. PIT3 (TOR): Korbinian Holzer, D, TOR
67. WSH3 (CGY): Cristoval Nieves, F, NYR
68. EDM3: Theodor Blueger, F, PIT
69. L.A3 (NYR): Joonas Jarvinen, D, NSH
70. STL3: Jason Akeson, F, PHI
71. S.J3 (NYR): Dalton Thrower, D, MTL
72. MTL3 (PHI): Phil Di Giuseppe, F, CAR
73. CGY3: Dillon Fournier, D, CHI
74. NYR3: Jake McCabe, D, BUF
75. VAN3 (NYI): Sebastien Stalberg, F, S.J
76. TOR3 (MIN): Ivan Telegin, F, WPG
77. PHX3: Brett Kulak, D, CGY
78. COL3 (MTL): Charles Hudon, F, MTL
79. CHI3 (WSH): Lukas Sutter, F, WPG
80. CAR3 (NYR): Alex Petrovic, D, FLA
81. DAL3 (FLA): Reilly Smith, F, DAL
82. BOS3: Alex Killorn, F, T.B
83. NSH3 Ludvig Bystrom D, DAL
84. N.J3: Brandon Bollig, F, CHI
85. PHI3 (NYI): Dmitrij Jaskin, F, STL
86. FLA3 (NYI): Patrick Holland, F, MTL
87. MIN3 (FLA): Scott Harrington, D, PIT
88. BUF3 (CHI): Terry Broadhurst, F, CHI
89. WPG3 (DAL): Cristopher Nihlstorp, G, DAL
90. CLB3: Mitchell Heard, F, COL

Round 4

91. ANA4 (WPG): Niklas Svedberg, G, BOS
92. T.B4 (NYR): Christopher Breen, D, CGY
93. OTT4 (NYR): Patrick Sieloff, D, CGY
94. NYI4: Anders Lee, F, NYI
95. DET4 (PHI): Alexandre Mallet, F, VAN
96. PIT4 (DAL): Philipp Grubauer, G, WAS
97. WSH4: Damon Severson, D, N.J
98. EDM4 (NYI): Anton Zlobin, F, PIT
99. L.A4 (ANA): Vincent Trocheck, F, FLA
100. STL4: Jerome Gauthier-Leduc, D, BUF
101. S.J4 (FLA): Jeremy Welsh, F, CAR
102. MTL4: Brendan Shinnimin, F, PHX
103. CGY4 (FLA): Brenden Dillon, D, DAL
104. NYR4 (DAL): Tyler Johnson, F, T.B.
105. VAN4 (BOS): Darcy Kuemper, G, MIN
106. TOR4 (NYI): Matt Irwin, D, S.J
107. PHX4: Marek Tvrdon, F, DET
108. COL4: Connor Knapp, G, BUF
109. CHI4 (NYI): Yaroslav Kosov, F, FLA
110. CAR4 (WPG): Michael Stone, D, PHX
111. DAL4: Edward Pasquale, G, WPG
112. BOS4: Carter Camper, F, BOS
113. NSH4 (WPG) Brian Strait, D, PIT
114. N.J4: Matt Fraser, F, DAL
115. PHI4 (PHX): Freddie Hamilton, F, S.J
116. FLA4 (WPG): Leo Komarov, F, TOR
117. MIN4 (WPG): David Ullstrom, F, NYI
118. BUF4 (WPG): Allen York, G, CBJ
119. WPG4: Daniel Altshuller, G, CAR
120. CLB4 (FLA): John Gaudreau, F, CGY