2011 FHL Entry Draft

Round 1

1. NYI1: Ryan-Nugent Hopkins, F, EDM
2. BOS1 (TOR): James Reimer, G, TOR
3. ANA1: Gabriel Landeskog, F, COL
4. COL1: Jonathan Huberdeau, F, FLA
5. DAL1: Adam Larsson, D, N.J
6. L.A1 (COL): Ryan Strome, F, NYI
7. WSH1: Sean Couturier, F, PHI
8. PIT1 (NSH): Ryan Murphy, D, CAR
9. OTT1: Mika Zibanejad, F, OTT
10. DET1: Dougie Hamilton, D, BOS
11. EDM1 (PIT): Duncan Siemens, D, COL
12. CHI1 (PIT): Keith Aulie, D, TOR
13. NYR1: Rafael Diaz, D, MTL
14. BUF1: Mark Schiefele, F, WPG
15. NSH1: Sven Bartschi, F, CGY
16. MIN1 (L.A): Nathan Beaulieu, D, MTL
17. TOR1: Jesse Blacker, D, TOR
18. T.B1 (BUF): Joel Armia, F, BUF
19. S.J1: Mark McNeill, F, CHI
20. CLB1: Nicklas Jensen, F, VAN
21. CGY1: Vladislav Namestnikov, F, T.B
22. N.J1: Jonas Brodin, D, MIN
23. CAR1 (PHI): Devante Smith-Pelly, F, ANA
24. WPG1 (OTT): Matt Puempel, F, OTT
25. VAN1 (EDM): Jamie Oleksiak, D, DAL
26. MTL1 (BUF): J.T. Miller, F, NYR
27. PHX1: Tomas Jurco, F, DET
28. FLA1 (EDM): Joe Morrow, D, PIT
29. STL1 (L.A): Oscar Klefbom, D, EDM
30. PHI1 (EDM): Stuart Percy, D, TOR

Round 2

31. NYI2: Nikita Kucherov, F, T.B
32. BOS2 (TOR): Tomas Kubalik, F, CLB
33. ANA2 (DAL): Stephane Da Costa, F, OTT
34. DAL2: Colin Greening, F, OTT
35. L.A2 (PIT): Grant Clitsome, D, CLB
36. WSH2: Connor Murphy, D, PHX
37. PIT2 (NSH): Zack Phillips, F, MIN
38. COL2: Eddie Lack, G, VAN
39. OTT2 (L.A): Kevin Poulin, G, NYI
40. DET2 (DAL): David Desharnais, F, MTL
41. EDM2 (COL): Ty Rattie, F, STL
42. CHI2 (EDM): Alexander Khokhlachev, F, BOS
43. NYR2: Ben Smith, F, CHI
44. BUF2 (DAL): Erik Condra, F, OTT
45. NSH2: Tyler Biggs, F, TOR
46. MIN2 (S.J): Stefan Noesen, F, OTT
47. TOR2 (DAL): Brandon Pirri, F, CHI
48. T.B2 (EDM): Rocco Grimaldi, F, FLA
49. S.J2: Phillip Danault, F, CHI
50. CLB2 (FLA): Mark Borowiecki, D, OTT
51. CGY2: Victor Rask, F, CAR
52. N.J2: Martin Marincin, D, EDM
53. CAR2 (WSH): Richard Rakell, F, ANA
54. WPG2 (S.J): Matthew Nieto, F, S.J
55. VAN2 (PHI): Brandon Saad, F, CHI
56. MTL2: Mike Testwuide, F, PHI
57. PHX2 (MTL): Christian Thomas, F, NYR
58. FLA2 (EDM): David Musil, D, EDM
59. STL2 (NSH): John Gibson, G, ANA
60. PHI2 (NSH): Scott Mayfield, D, NYI

Round 3

61. NYI3: Michael Bournival, F, MTL
62. BOS3: Magnus Hellberg, G, NSH
63. ANA3 (FLA): Ryan Spooner, F, BOS
64. DAL3: Iiro Tarkki, G, ANA
65. L.A3 (TOR): Matt Frattin, F, TOR
66. WSH3 (PIT): Nikita Nikitin, D, STL
67. PIT3 (BUF): Eric Gustafsson, D, PHI
68. COL3 (TOR): Ben Scrivens, G, TOR
69. OTT3 (BUF): T.J. Brodie, D, CGY
70. DET3 (WPG): Ryan White, F, MTL
71. EDM3 (NYI): Magnus Nygren, D, MTL
72. CHI3 (ANA): Adam Clenending, D, CHI
73. NYR3: Jake Muzzin, D, L.A
74. BUF3 (NYR): Sami Vatanen, D, ANA
75. NSH3 (WPG): Jay Rosehill, D, TOR
76. MIN3 (FLA): Radko Gudas, D, T.B
77. TOR3 (FLA): Ben Holmstrom, F, PHI
78. T.B3 (STL): Max Reinhart, F, CGY
79. S.J3 (PHI): Xavier Ouellet, D, DET
80. CLB3: Darren Archibald, F, VAN
81. CGY3 (PHI): Matt Read, F, PHI
82. N.J3: Curtis Hamilton, F, EDM
83. CAR3 (NYI): Maxim Kitsyn, F, L.A
84. WPG3 (NYR): Boone Jenner, F, CLB
85. VAN3 (CLB); Adam Polasek, D, VAN
86. MTL3: Scott Wedgewood, G, N.J
87. PHX3: Mattias Ekholm, D, NSH
88. FLA3 (NSH): Tobias Rieder, F, EDM
89. STL3: Brad Thiessen, G, PIT
90. PHI3 (BUF): Ryan Sproul, D, DET

Round 4


91. NYI4: Daniel Pribyl, F, MTL
92. BOS4: Justin Schultz, D, ANA
93. ANA4 (WPG): Eric Wellwood, F, PHI
94. DAL4: Anders Nilsson, G, NYI
95. L.A4 (MTL): Paul Bryon, F, CGY
96. WSH4 (STL): Cam Atkinson, F, CLB
97. PIT4 (DAL): Mattias Sjogren, F, WSH
98. COL4 (WPG): Michael Haley, F, NYI
99. OTT4 (L.A): Brett Ritchie, F, DAL
100. DET4 (NYR): Keith Kincaid, G, N.J
101. EDM4 (MTL): Rhett Rahkshani, F, NYI
102. CHI4 (WPG): Zac Rinaldo, F, PHI
103. NYR4 (PHX): Petr Mrazek, G, DET
104. BUF4: Andy Miele, F, PHX
105. NSH4 (WPG): Paul Postma, D, WPG
106. MIN4 (PHX): Alexandre Grenier, F, VAN
107. TOR4 (NYI): Christopher Gibson, G, L.A
108. T.B4 (L.A): Markus Granlund, F, CGY
109. S.J4: Joel Edmunson, D, STL
110. CLB4: Blake Kessel, F, PHI
111. CGY4: Miikka Salomaki, F, NSH
112. N.J4: Mark Olver, F, COL
113. CAR4 (WPG): Robert Bortuzzo, D, PIT
114. WPG4 (BUF): Jason Gregoire, D, NYI
115. VAN4 (NYR): Greg Pateryn, D, MTL
116. MTL4 (L.A): Johan Sundstrom, F, NYI
117. PHX4 (PIT): Casey Cizikas, F, NYI
118. FLA4: Mark Stone, F, OTT
119. STL4: Brendan Ranford, F, PHI
120. PHI4: Ken Agostino, F, PIT
120a. PIT: Steffen Soberg, G, WSH

120b. MIN: Tyler Bunz, G, EDM