2010 FHL Entry Draft

Round 1

1. BOS1: Tyler Seguin, F, BOS
2. NYI1: Taylor Hall, F, EDM
3. S.J1: Erik Gudbrandson, D, FLA
4. NSH1: Jeff Skinner, F, CAR
5. CHI1 (MIN): Nino Niederreiter, F, NYI
6. WSH1 (MTL): Jack Campbell, G, DAL
7. PHX1: Cam Fowler, D, ANA
8. NYR1: Vladimir Tarasenko, F, STL
9. DAL1: Brett Connolly, F, T.B
10. CAR1: Ryan Johansen, F, CLB
11. COL1 (MIN): Alexander Burmistrov, F, ATL
12. ANA1: Brad Ross, F, TOR
13. OTT1 (CHI): Mikael Granlund, F, MIN
14. T.B1 (S.J):  Henrik Karlsson, G, CGY
15. MIN1 (T.B): Dylan McIlraith, D, NYR
16. L.A1 (S.J): Jussi Rynnas, G, TOR
17. N.J1: Brandon Gormley, D, PHX
18. VAN1 (FLA): Derek Forbort, D, L.A
19. TOR1 (BOS): Nick Bjugstad, F, FLA
20. EDM1: Jaden Schwartz, F, STL
21. STL1: Evgeny Kuznetsov, F, WSH
22. MTL1 (WSH): Joey Hishon, F, COL
23. PIT1 (CHI): Emerson Etem, F, ANA
24. FLA1: Austin Watson, F, FLA
25. DET1 (NYR): Beau Bennett, F, PIT
26. BUF1: Riley Sheahan, F, DET
27. CGY1: Marco Scandella, D, MIN
28. PHI1 (DAL): Tyler Pitlick, F, EDM
29. CLB1: Quintin Howden, F, FLA
30. ATL1 (ANA): John MacFarland, F, EDM

Round 2

31. BOS2: Joacim Eriksson, G, PHI
32. NYI2: Jarred Tinordi, D, MTL
33. S.J2 (PIT): Jon Merrill, D, N.J
34. NSH2: Calvin Pickard, G, COL
35. CHI2 (PIT): Philip Larsen, D, DAL
36. WSH2: Mark Visentin, G, PHX
37. PHX2: Kevin Connauton, D, VAN
38. NYR2: Braden Holtby, G, WSH
39. DAL2: Mark Pysyk, D, BUF
40. CAR2 (BOS): Alex Stalock, G, S.J
41. COL2: Jakub Culek, F, OTT
42. ANA2 (TOR): Marcel Mueller, F, TOR
43. OTT2 (TOR): Mats Zuccarello-Aasen, F, NYR
44. T.B2 (MIN): Johan Harju, F, T.B
45. MIN2 (TOR): Arturs Kulda, D, ATL
46. L.A2 (TOR): Anton Khudobin, G, MIN
47. N.J2: Ludwig Rensfeldt, F, CHI
48. VAN2 (NYI): Mark Dekanich, G, NSH
49. TOR2 (FLA): Alexander Urbom, D, N.J
50. EDM2 (TOR): Greg McKegg, F, TOR
51. STL2 (WSH): Kevin Hayes, F, CHI
52. MTL2 (NSH): Kirill Kabanov, F, NYI
53. PIT2 (COL): Teemu Hartikainen, F, EDM
54. FLA2: Travis Hamonic, D, NYI
55. DET2 (PIT): Charlie Coyle, F, S.J
56. BUF2 (NYI): Stanislav Galiev, C, WSH
57. CGY2: Andrei Loktionov, F, L.A
58. PHI2 (BOS): Matt Donovan, D, NYI
59. CLB2 (T.B): Bobby Butler, F, OTT
60. ATL2 (PHI): Calle Jarnkrok, F, DET

Round 3

61. BOS3: Brock Nelson, F, NYI
62. NYI3 (T.B): Patrick Dwyer, F, CAR
63. S.J3 (PIT) Anton Rodin, F, VAN
64. NSH3: Jerry D'Amigo, F, TOR
65. CHI3: Nate Prosser, D, MIN
66. WSH3 (BOS): Jason Zucker, F, MIN
67. PHX3 (PIT): Casey Wellman, F, MIN
68. NYR3: Andreas Engvist, F, MTL
69. DAL3: Marcus Kruger, F, CHI
70. CAR3 (ATL): Jason Garrison, D, FLA
71. COL3: Alexander Salak, G, FLA
72. ANA3: Sondre Olden, F, TOR
73. OTT3 (FLA): Sergei Bobrovsky, G, PHI
74. T.B3 (PIT): Linus Omark, F, EDM
75. MIN3 (FLA): Shawn Lalonde, D, CHI
76. L.A3 (PIT): Andre Petersson, F, OTT
77. N.J3: Jerome Samson, F, CAR
78. VAN3 (FLA): Cedrick Desjardins, G, T.B
79. TOR3 (MTL): Adam Henrique, F, N.J
80. EDM3 (ATL): Alexander Pechurski, G, PIT
81. STL3 (PIT): Igor Bobkov, G, ANA
82. MTL3 (PIT): Brayden McNabb, D, BUF
83. PIT3 (PHI): Cody Eakin, F, WSH
84. FLA3: Taylor Beck, F, NSH
85. DET3 (BOS): Jared Knight, F, BOS
86. BUF3 (PIT): Fredrik Pettersson, F, ATL
87. CGY3 (PHI): Tyson Barrie, D, COL
88. PHI3 (TOR) David Savard, D, CLB
89. CLB3: Chris Tanev, D, VAN
90. ATL3 (BOS): Justin Faulk, D, CAR

Round 4

91. BOS4 (DAL): David Schlemko, D, PHX
92. NYI4: Brian Connelly, D, CHI
93. S.J4 (MTL): Tomas Vincour, F, DAL
94. NSH4 (DAL): James Wright, F, T.B
95. CHI4 (MTL): Colby Robak, D, FLA
96. WSH4 (BOS): Matt Taormina, D, N.J
97. PHX4: Patrik Nemeth, D, DAL
98. NYR4: Nick Bonino, F, ANA
99. DAL4: Jonas Andersson, F, NSH
100. CAR4 (ATL): Cameron MacIntyre, F, S.J
101. COL4 (CGY): Teemu Pulkkinen, F, DET
102. ANA4 (FLA): Tyler Toffoli, F, L.A
103. OTT4 (MTL): Mathieu Corbeil-Theriault, G, CLB
104. T.B4: Mark Mancari, F, BUF
105. MIN4 (PIT): Tom Kuehnhackl, F, PIT
106. L.A4 (ATL): Jay Harrison, D, CAR
107. N.J4: Nick Johnson, F, PIT
108. VAN4 (NYI): Martin Jones, G, L.A
109. TOR4 (DAL): Mattias Ritola, F, DET
110. EDM4 (ATL): Ben Hanowski, F, PIT
111. STL4: Maxime Sauve, F, BOS
112. MTL4 (DAL): Ilari Filppula, F, DET
113. PIT4 (CHI): Ryan Howse, F, CGY
114. FLA4: Niklas Persson, F, T.B
115. DET4 (ATL): Deryk Engelland, D, PIT
116. BUF4 (NYR): Evgeny Skachkov, F, STL
117. CGY4 (NYI): Johan Larsson, F, MIN
118. PHI4 (T.B): Marcus Foligno, F, BUF
119. CLB4 (NYI): Robert Mayer, G, MTL
120. ATL4 (FLA): Nick Palmieri, F, N.J