2009 FHL Entry Draft

Round 1

1. WSH1: John Tavares, F, NYI
2. TOR1: Victor Hedman, D, T.B
3. EDM1: Matt Duchene, F, COL
4. NYI1 (FLA): Jonas Gustavsson, G, TOR
5. S.J1: Evander Kane, F, ATL
6. DAL1 (TOR): Brayden Schenn, F, L.A
7. COL1: Ryan Ellis, D, NSH
8. BOS1: Scott Glennie, F, DAL
9. L.A1 (DAL): Magnus Paajarvi-Svensson, F, EDM
10. CLB1 (FLA): Dmitri Kulikov, D, FLA
11. VAN1 (NYI): Oliver Ekman-Larsson, D, PHX
12. NYR1: Jacob Josefsen, F, N.J
13. OTT1 (EDM): Nazem Kadri, F, TOR
14. FLA1: Jamie Benn, F, DAL
15. PHX1: Jordan Schroeder, F, VAN
16. CGY1: Peter Holland, F, ANA
17. DET1 (BOS): Chris Kreider, F, NYR
18. NSH1: John Moore, D, CLB
19. T.B1 (NYI): Louis Leblanc, F, MTL
20. MIN1 (DET): Zack Kassian, F, BUF
21. CAR1: Jared Cowan, D, OTT
22. PHI1 (DET): Nick Leddy, D, MIN
23. CHI1 (S.J): Calvin De Haan, D, NYI
24. BUF1: Marcus Johansson, F, WSH
25. N.J1 (NYI): David Rundblad, D, STL
26. MTL1: Niklas Hjalmarsson, D, CHI
27. STL1: Tim Kennedy, F, BUF
28. PIT1 (BUF): Jordan Caron, F, BOS
29. ANA1 (BOS): Dylan Olsen, D, CHI
30. ATL1 (EDM): Tim Erixon, D, CGY

Round 2

31. WSH2 (TOR): Tyler Bozak, F, TOR
32. TOR2 (DAL): Landon Ferraro, F, DET
33. EDM2: Oskar Osala, F, WSH
34. NYI2: Kyle Palmieri, F, ANA
35. S.J2: Philippe Paradis, F, CAR
36. DAL2: Carter Ashton, F, T.B
37. COL2: Richard Panik, F, T.B
38. BOS2 (TOR): Viktor Stalberg, F, TOR
39. L.A2 (FLA): Matt Gilroy, D, NYR
40. CLB2 (ANA): Mikko Koskinen, G, NYI
41. VAN2 (FLA): Patrice Cormier, F, N.J
42. NYR2: Simon Despres, D, PIT
43. OTT2 (MTL): Dan Lacosta, G, CLB
44. FLA2 (TOR): Christian Hanson, F, TOR
45. PHX2: Stefan Elliott, D, COL
46. CGY2: Maxim Goncharov, D, PHX
47. DET2: Ryan O'Reilly, F, COL
48. NSH2: Jeremy Morin, F, ATL
49. T.B2 (NSH): Jonas Ahnelov, D, PHX
50. MIN2 (ANA): Tomas Tatar, F, DET
51. CAR2: Carl Klingberg, F, ATL
52. PHI2 (STL): Tom Wandell, F, DAL
53. CHI2 (BOS): Jamie McBain, D, CAR
54. BUF2: Sergei Shirokov, F, VAN
55. N.J2 (FLA): Daniel Larsson, G, DET
56. MTL2 (WSH): Richard Bachman, G, DAL
57. STL2 (NYI): Drew Shore, F, FLA
58. PIT2 (BUF): Zach Budish, F, NSH
59. ANA2: Charles-Olivier Roussel, D, NSH
60. ATL2 (COL): Ethan Werek, F, NYR

Round 3

61. WSH3: William Wrenn, D, S.J
62. TOR3 (MIN): Antti Niemi, G, CHI
63. EDM3 (S.J): Kyle Clifford, F, L.A
64. NYI3: Mike Murphy, G, CAR
65. S.J3: Alex Chiasson, F, DAL
66. DAL3: Anton Lander, F, EDM
67. COL3 (NYI): Alexander Avtsin, F, MTL
68. BOS3: Derek Stepan, F, NYR
69. L.A3 (S.J): Taylor Doherty, D, S.J
70. CLB3: Chris Brown, F, PHX
71. VAN3 (CLB): Matt Clark, D, ANA
72. NYR3: Matt Halischuk, F, N.J
73. OTT3 (PHI): Mika Pyorala, F, PHI
74. FLA3: Pierre-Luc Letourneau-Leblond, F, N.J
75. PHX3: Roman Horak, F, NYR
76. CGY3: Jaroslav Janus, G, T.B
77. DET3 (MIN): Matt Hackett, G, MIN
78. NSH3 (FLA): Derek Joslin, D, S.J
79. T.B3 (NYI): Dmitri Orlov, D, WSH
80. MIN3 (CLB): Jakob Silfverberg, F, OTT
81. CAR3 (ATL): Ben Lovejoy, D, PIT
82. PHI3 (S.J): Cameron Gaunce, D, COL
83. CHI3: Ilkka Heikkinen, D, NYR
84. BUF3 (FLA): Toni Rajala, F, EDM
85. N.J3: Joel Ward, F, NSH
86. MTL3 (S.J): Chris Terry, F, CAR
87. STL3 (T.B): Jamie Arniel, F, BOS
88. PIT3 (T.B): Byron Bitz, F, BOS
89. ANA3 (CLB): Robin Lehner, G, OTT
90. ATL3 (BOS): Justin Mercier, F, COL

Round 4

91. WSH4 (PHI): Tim Jackman, F, NYI
92. TOR4 (ANA): Eric Gelinas, D, N.J
93. EDM4 (BOS): Brad Marchand, F, BOS
94. NYI4: Matt Martin, F, NYI
95. S.J4: Brett Sonne, F, STL
96. DAL4: Joonas Nattinen, F, MTL
97. COL4: Olivier Roy, G, EDM
98. BOS4: Brian Lashoff, F, DET
99. L.A4 (S.J): Matt Beleskey, F, ANA
100. CLB4: Brett Ponich, D, STL
101. VAN4 (S.J): Nick Spaling, F, NSH
102. NYR4: Brandon Burlon, D, N.J
103. OTT4 (S.J): Dana Tyrell, F, T.B
104. FLA4: Zack Smith, F, OTT
105. PHX4: Brian Dumoulin, D, CAR
106. CGY4 (NYI): Matt Calvert, F, CLB
107. DET4 (ATL): Raymond Sawada, F, DAL
108. NSH4 (PHI): Marc-Andre Bourdon, D, PHI
109. T.B4 (S.J): Chris DiDomenico, F, TOR
110. MIN4 (S.J): Casey Pierro-Zabotel, F, PIT
111. CAR4 (ATL): Spencer Machacek, F, ATL
112. PHI4 (OTT): Kenny Ryan, F, TOR
113. CHI4 (N.J): Alexander Sulzer, D, NSH
114. BUF4: Johan Backlund, G, PHI
115. N.J4: Corey Potter, D, NYR
116. MTL4: Joe Fallon, G, CHI
117. STL4: Martins Karsums, F, T.B
118. PIT4 (STL): Gustav Nyquist, F, DET
119. ANA4: Andrej Nestrasil, F, DET
120. ATL4 (BOS): Chad Johnson, G, NYR

121. NSH: Ilkka Pikkarainen, F, N.J