2007 FHL Entry Draft

Round 1
1. BOS1 (ATL): Patrick Kane, F, CHI
2. EDM1: James Van Riemsdyk, F, PHI
3. L.A1 (CHI): Sam Gagner, F, EDM
4. CAR1: Kyle Turris, F, PHX
5. PHX1 (COL): Alexei Cherepanov, F, NYR
6. VAN1 (FLA): Jakub Voracek, F, CLB
7. CLB1: Thomas Hickey, D, L.A
8. WSH1 (ANA): Karl Alzner, D, WSH
9. DAL1: Zach Hamill, F, BOS
10. CGY1: Angelo Esposito, F, PIT
11. OTT1: Ryan McDonagh, D, MTL
12. ATL1 (FLA): Cody Franson, D, NSH
13. TOR1 (EDM): Logan Couture, F, S.J
14. NYI1: Brandon Sutter, F, CAR
15. CHI1 (PIT): Lars Eller, F, STL 
16. S.J1 (COL): Joel Gistedt, G, PHX
17. NSH1: Kevin Shattenkirk, D, COL
18. STL1 (BUF): Mikael Backlund, F, CGY
19. COL1 (STL): Logan McMillan, F, ANA
20. DET1 (STL): David Perron, F, STL
21. MIN1 (EDM): Keaton Ellerby, D, FLA
22. PHI1 (CHI): Erik Ersberg, G, L.A
23. NYR1: Max Pacioretty, F, MTL
24. T.B1 (CHI): Kris Russell, D, CLB
25. PIT1 (OTT): Brendan Smith, D, DET
26. MTL1 (PIT): Colton Gillies, F, MIN
27. N.J1 (BUF): Tobias Enstrom, D, ATL
28. BUF1: Cory Murphy, D, FLA
29. ANA1: Alexandre Plante, D, EDM
30. FLA1 (MTL): Michael Repik, F, FLA

Round 2

31. EDM2 (PHI): Ilya Zubov, F, OTT
32. L.A2 (PHI): Brett Sterling, F, ATL
33. CAR2: Ian Cole, D, STL
34. PHX2 (ANA): Taylor Dakers, G, S.J
35. BOS2: Riley Nash, F, EDM
36. VAN2 (FLA): Milan Lucic, F, BOS
37. CLB2: Jonathan Blum, D, NSH
38. WSH2 (PHI): D.J. King, F, STL
39. DAL2: Patrick White, F, VAN
40. CGY2 (PIT): Jannik Hansen, F, VAN
41. OTT2 (MIN): Bobby Hughes, F, CAR
42. ATL2 (ANA): Troy Brouwer, F, CHI
43. TOR2 (PIT): Jaroslav Hlinka, F, COL
44. NYI2: Nick Ross, D, PHX
45. CHI2 (PIT): Jim O'Brien, F, OTT
46. S.J2 (ANA): David Krejci, F, BOS
47. NSH2: Shawn Matthias, F, FLA
48. STL2 (PHI): Steve Mason, G, CLB
49. COL2 (DAL): Nick Petrecki, D, S.J
50. DET2 (CHI): Kyle Cumiskey, D, COL
51. MIN2 (ANA): Alex Goligoski, D, PIT
52. PHI2 (CGY): Brett MacLean, F, PHX
53. NYR2: Pavel Valentenko, D, MTL
54. T.B2 (TOR): Nikolai Kulemin, F, TOR
55. PIT2 (ANA): Matt Smaby, D, T.B
56. MTL2 (ANA): Drew Miller, F, ANA
57. N.J2: Zach Stortini, F, EDM
58. BUF2 (NSH): Ben Bishop, G, STL
59. ANA2: T.J. Brennan, D, BUF
60. FLA2 (ANA): P.K. Subban, D, MTL

Round 3

61. EDM3 (ATL): Dany Sabourin, G, PIT
62. L.A3 (MIN): Antoine Lafleur, G, NYR
63. CAR3: Taylor Ellington, D, VAN
64. PHX3 (DAL): Josh Godfrey, D, WSH
65. BOS3: David Jones, F, COL
66. VAN3 (PIT): Simon Hjalmarsson, F, STL
67. CLB3: Tommy Cross, D, BOS
68. WSH3 (PIT): Janne Lahti, F, MTL
69. DAL3: Stefan Legein, F, CLB
70. CGY3: David Clarkson, F, N.J
71. OTT3 (FLA): Anton Stralman, D, TOR
72. ATL3 (BUF): Jonathan Filewich, F, PIT
73. TOR3 (PIT): Jari Viuhkola, F, N.J
74. NYI3: Oscar Moller, F, L.A
75. CHI3: Vadim Khomitsky, D, DAL
76. S.J3 (PIT): Sergei Korostin, F, DAL
77. NSH3: Nicklas Grossman, D, DAL
78. STL3 (ATL): Daniel Carcillo, F, PHX
79. COL3: Ben Walter, F, NYI
80. DET3 (ATL): Krys Barch, F, DAL
81. MIN3 (BUF): Marc-Andre Gragnani, D, BUF
82. PHI3 (TOR): Brian Elliot, G, OTT
83. NYR3: Danny Irmen, F, MIN
84. T.B3 (TOR): Dale Mitchell, F, TOR
85. PIT3 (TOR): Patrick McNeill, D, WSH
86. MTL3: Jan Mursak, F, DET
87. N.J3: Ryan Carter, F, ANA
88. BUF3 (ATL): Geoff Platt, F, CLB
89. ANA3 (S.J): Martin Kariya, F, STL
90. FLA3 (PIT): Evgeny Dadonov, F, FLA

Round 4

91. EDM4 (CHI): Ville Koistinen, D, NSH
92. L.A4 (MTL): Matt D'Agostini, F, MTL
93. CAR4: Billy Sweatt, F, CHI
94. PHX4: Jonathan Ericsson, D, DET
95. BOS4 (FLA): Johan Ryno, F, DET
96. VAN4 (EDM): Mark Katic, D, NYI
97. CLB4: Kevin Marshall, D, PHI
98. WSH4: Eric Tangradi, F, ANA
99. DAL4: Aaron Palushaj, F, STL
100. CGY4 (TOR): Justin Vaive, F, ANA
101. OTT4 (EDM): Tom Pyatt, F, NYR
102. ATL4: Kent Huskins, D, ANA
103. TOR4 (BOS): Keith Seabrook, D, WSH
104. NYI4: Joakim Andersson, F, DET
105. CHI4 (FLA): Jonas Hiller, G, ANA
106. S.J4: Nathan Oystrick, D, ATL
107. NSH4 (BOS): David Brown, G, PIT
108. STL4 (MTL): Codey Burki, F, COL
109. COL4: skipped
110. DET4 (S.J): Magnus Johansson, D, CHI
111. MIN4 (WSH): Colby Cohen, D, COL
112. PHI4 (VAN): Charles-Antoine Messier, F, VAN
113. NYR4: Yannick Weber, D, MTL
114. T.B4 (CHI): Andre Lakos, D, MIN
115. PIT4 (MIN): Jeremy Smith, G, NSH
116. MTL4: Mario Kempe, F, PHI
117. N.J4: Slava Trukhno, F, EDM
118. BUF4 (CHI): Morten Madsen, F, MIN
119. ANA4 (PHI): Riley Cote, F, PHI
120. FLA4 (T.B): Michael Ryan, F, BUF