2006 FHL Entry Draft

Round 1

1. CAR1: Jordan Staal, F, PIT
2. PIT1 (NYR): Nicklas Backstrom, F, WSH
3. MIN1: Phil Kessel, F, BOS
4. WSH1 (PIT): Erik Johson, D, STL
5. T.B1 (COL): Derick Brassard, F, CLB
6. BOS1: Peter Mueller, F, PHX
7. EDM1: Jonathan Toews, F, CHI
8. L.A1 (PHI): Bryan Little, F, ATL
9. CGY1: Dustin Penner, F, ANA
10. VAN1 (MTL): Mikhail Grabovsky, F, MTL
11. CLB1: Bobby Sanguinetti, D, NYR
12. S.J1 (ANA): Michael Frolik, F, FLA
13. ATL1 (MIN): James Sheppard, F, MIN
14. NYI1: Kyle Okposo, F, NYI
15. PHX1: Jesse Schultz, F, VAN
16. TOR1: Robbie Earl, F, TOR
17. DAL1: Ty Wishart, D, S.J
18. NSH1: Jiri Tlusty, F, TOR
19. MTL1 (CAR): Jonathan Bernier, G, L.A
20. COL1 (PHI): Thomas Greiss, G, S.J
21. PHI1: Claude Giroux, F, PHI
22. DET1 (CAR): Michael Grabner, F, VAN
23. OTT1: Riku Helenius, G, T.B
24. N.J1: Alexei Miknnov, F, EDM
25. CHI1 (ATL): Semen Varlamov, G, WSH
26. NYR1: David Fischer, D, MTL
27. ANA1 (S.J): Petteri Nummelin, D, MIN
28. STL1 (MTL): Sergei Kostitsyn, F, MTL
29. BUF1 (NYR): Leland Irving, G, CGY
30. FLA1: Kevin Klein, D, NSH

Round 2

31. CAR2 (TOR): Fredrik Norrena, G, CLB
32. PIT2 (ATL): Barry Tallackson, F, N.J
33. MIN2 (TOR): Patrick Berglund, F, STL
34. WSH2 (MTL): Perttu Lindgren, F, DAL
35. T.B2 (FLA): Lee Stempniak, F, STL
36. BOS2 (FLA): Bill Thomas, F, PHX
37. EDM2 (N.J): Dustin Boyd, F, CGY
38. L.A2 (BOS): Andy Wozniewski, D, TOR
39. CGY2 (PHI): Josh Gorges, D, S.J
40. VAN2 (COL): Tomas Kana, F, STL
41. CLB2 (PHI): Radek Smolenak, F, T.B
42. S.J2 (ANA): Chris Stewart, F, COL
43. ATL2 (TOR): Ian White, D, TOR
44. NYI2: Trevor Lewis, F, L.A
45. PHX2: Mark Mitera, D, ANA
46. TOR2 (EDM): Dennis Persson, D, BUF
47. DAL2: Ivan Vishnevskiy, D, DAL
48. NSH2: Chris Summers, D, PHX
49. MTL2 (TOR): Jeremy Williams, F, TOR
50. COL2 (WSH): Nick Foligno, F, OTT
51. PHI2 (EDM): Matt Corrente, D, N.J
52. DET2 (CGY): Cory Emmerton, F, DET
53. OTT2 (ANA): Jean-Francois Jacques, F, EDM
54. N.J2 (TOR): Michal Barinka, D, OTT
55. CHI2 (L.A): skipped
56. NYR2: Jaroslav Halak, G, MTL
57. ANA2: Niklas Backstrom, G, MIN
58. STL2: Carl Sneep, D, PIT
59. BUF2 (NYR): Alexei Yemelin, D, MTL
60. FLA2 (NSH): Joey Ryan, D, L.A

Round 3

61. CAR3 (ATL): Kristopher Letang, D, PIT
62. PIT3 (ANA): Francois Bouchard, F, WSH
63. MIN3 (NYR): Ondrej Fiala, F, MIN
64. WSH3 (ATL): Josh Gratton, F, PHX
65. T.B3 (ATL): Chad Larose, F, CAR
66. BOS3: Andrej Sekera, F, BUF
67. EDM3: Keith Yandle, D, PHX
68. L.A3 (ANA): Martin Houle, G, PHI
69. CGY3 (FLA): Kyle Quincey, D, DET
70. VAN3 (EDM): Jonas Nordqvist, F, CHI
71. CLB3: Igor Makarov, F, CHI
72. S.J3 (ATL): James Wisniewski, D, CHI
73. ATL3 (TOR): Lasse Kukkonen, D, CHI
74. NYI3 (ANA): Matt Jones, D, PHX
75. PHX3: Michal Neuvirth, G, WSH
76. TOR3: Brandon Dubinsky, F, NYR
77. DAL3: Jamie McGinn, F, S.J
78. NSH3: Ryan Shannon, F, ANA
79. MTL3 (N.J): Alexandre Burrows, F, VAN
80. COL3 (S.J): Craig Adams, F, CAR
81. PHI3 (ANA): Mathieu Carle, D, MTL
82. DET3 (CGY): Artem Anisimov, F, NYR
83. OTT3 (N.J): Brad Richardson, F, COL
84. N.J3 (FLA): Daniel Ryder, F, CGY
85. CHI3: Jonas Junland, D, STL
86. NYR3: Maxim Lapierre, F, NYR
87. ANA3: Mikko Lehtonen, F, BOS
88. STL3 (EDM): Andy Greene, D, N.J
89. BUF3 (NYR): Blake Geoffrion, F, NSH
90. FLA3: Patrick Fischer, F, PHX

Round 4

91. CAR4 (T.B): Patrick Kaleta, F, BUF
92. PIT4 (ATL): Maxime Talbot, F, PIT
93. MIN4 (N.J): Jan Hejda, D, EDM
94. WSH4: Yuri Alexandrov, D, BOS
95. T.B4 (FLA): Karri Ramo, G, T.B
96. BOS4 (FLA): Nigel Williams, D, COL
97. EDM4 (NSH): Ben Maxwell, C, MTL
98. L.A4 (CHI): Alexander Edler, D, VAN
99. CGY4 (FLA): Nathan Paetsch, D, BUF
100. VAN4 (COL): Ryan Callahan, F, NYR
101. CLB4: Bryce Swan, F, ANA
102. S.J4: Pat Rissmiller, F, S.J
103. ATL4 (PIT): Dustin Byfuglien, D, CHI
104. NYI4 (N.J): Marc Giordano, D, CGY
105. PHX4: Alexandre Picard, D, PHI
106. TOR4 (N.J): Tomas Pospisil, F, ATL
107. DAL4: Andreas Nodl, F, PHI
108. NSH4 (S.J): Eric Perrin, F, T.B
109. MTL4 (S.J): Mark Cullen, F, PHI
110. COL4 (S.J): T.J. Trevelyan, F, BOS
111. PHI4 (CLB): Michael Ratchuk, D, PHI
112. DET4 (ATL): Ryan Hollweg, F, NYR
113. OTT4 (WSH): Riley Holzapfel, F, ATL
114. N.J4: Colby Genoway, F, ANA
115. CHI4 (S.J): Janis Sprukts, F, FLA
116. NYR4 (ATL): Ole-Kristian Tollefsen, D, CLB
117. ANA4 (S.J): Brooks Laich, F, WSH
118. STL4: Alexander Vasyunov, F, N.J
119. BUF4 (T.B): Adam Dennis, G, BUF
120. FLA4 (EDM): Jhonas Enroth, G, BUF