2005 FHL Entry Draft

Round 1

1. PHX: Sidney Crosby, F, PIT
2. ANA: Jack Johnson, D, CAR
3. CAR: Bobby Ryan, F, ANA
4. PIT (BUF): Gilbert Brule, F, CLB
5. L.A (FLA): Benoit Pouliot, F, MIN
6. ATL (PHI): Anze Kopitar, F, L.A
7. MTL: Carey Price, G, MTL
8. DAL: Jack Skille, F, CHI
9. OTT: Devin Setoguchi, F, S.J
10. VAN (MTL): Guillaume Latendresse, F, MTL
11. NYR: Matt Lashoff, D, BOS
12. S.J (PIT): Tuukka Rask, G, TOR
13. BUF (PIT): Kendal McArdle, F, FLA
14. NSH: Alex Bourret, F, ATL
15. NYI (MIN): Luc Bourdon, D, VAN
16. CHI (MIN): Marc Staal, D, NYR
17. WSH: N/A
18. T.B: Clarke McArthur, F, BUF
19. DET: Ryan O'Marra, F, NYI
20. PHI (MIN): Marek Zagrapan, F, BUF
21. TOR: Jason Labarbera, G, L.A
22. BOS: Ryan Stoa, F, COL
23. N.J: Jaroslav Balastik, F, CLB
24. STL (MIN): Brian Lee, D, OTT
25. EDM: Martin Hanzal, F, PHX
26. CGY: Ryan Parent, D, NSH
27. COL: Yan Stastny, F, EDM
28. CLB: Sasha Pokulok, D, WSH
29. FLA (L.A): Andrew Cogliano, F, EDM
30. MIN: Niklas Bergfors, F, N.J

Round 2

31. MIN (PHI): Jakub Kindl, D, DET
32. FLA: Brendan Mikkelson, D, ANA
33. CLB: T.J. Oshie, F, STL
34. COL: Paul Stastny, F, COL
35. CGY: Michael Blunden, F, CHI
36. EDM: Petr Kalus, F, BOS
37. STL (S.J): Dmitri Patzold, G, S.J
38. N.J: Kevin Bieska, D, VAN
39. BOS: Simon Gamache, F, NSH
40. TOR: Brad Winchester, F, EDM
41. PHI: Boyd Gordon, F, WSH
42. DET: Steve Downie, F, PHI
43. T.B (PIT): Vladimir Mihalik, D, T.B
44. WSH: Chris Campoli, D, NYI
45. CHI (TOR): Peter Vandermeer, F, MTL
46. NYI (PIT): Christoph Schubert, D, OTT
47. NSH: Jeff Glass, G, OTT
48. BUF (S.J): Scott Clemmensen, G, N.J
49. S.J: Nolan Schaefer, G, S.J
50. NYR: Danny Richmond, D, CAR
51. VAN (MTL): Matt Niskanen, D, DAL
52. OTT: Matt Pelech, D, CGY
53. DAL: Joe Finley, D, WSH
54. MTL: Mark Streit, D, MTL
55. ATL (EDM): Tyler Plante, G, FLA
56. L.A: Roman Wick, F, OTT
57. PIT (S.J): Mike Morris, F, S.J
58. CAR: N/A
59. ANA (FLA): Danny Syvret, D, EDM
60. PHX: James Neal, F, DAL

Round 3

61. PHX: Tomas Popperle, G, CLB
62. ANA (FLA): Ryan Clowe, F, S.J
63. CAR: Marc-Edouard Vlasic, D, S.J
64. PIT (ATL): Mike Zigomanis, F, CAR
65. L.A: Dan Bertram, F, CHI
66. ATL (TOR): Wade Brookbank, D, VAN
67. MTL (ATL): Paul Bissonnette, D, PIT
68. DAL: Taylor Chorney, D, EDM
69. OTT: Scott Jackson, D, STL
70. VAN (PHI): Andrew Alberts, D, BOS
71. NYR: Brett Skinner, D, VAN
72. S.J: Patrick Ehelechner, G, S.J
73. BUF (PHI): Michel Ouellet, F, PIT
74. NSH: Jay McClement, F, STL
75. NYI (N.J): Matt Greene, D, EDM
76. CHI: Stephen Werner, F, WSH
77. WSH: Stanislav Lascek, F, T.B
78. T.B (PHI): Colton Orr, F, BOS
79. DET (TOR): Staffan Kronwall, D, TOR
80. PHI (N.J): Doug Murray, D, S.J
81. TOR (CHI): Masi Marjamaki, F, NYI
82. BOS: Jeff Frazee, G, N.J
83. N.J: Denis Wideman, D, STL
84. STL: Michael Sauer, D, NYR
85. EDM: Ondrej Pavelec, G, ATL
86. CGY: Pier-Olivier Pelletier, G, PHX
87. COL: Justin Abdelkader, F, DET
88. CLB: Dustin Kohn, D, NYI
89. FLA: Rene Bourque, F, CHI
90. MIN (N.J): Clayton Stoner, D, MIN

Round 4

91. MIN (ATL): Jean-Philippe Levasseur, G, ANA
92. FLA: T.J. Hensick, F, COL
93. CLB: Tom Fritsche, F, COL
94. COL: Chris Kelly, F, OTT
95. CGY (S.J): Tomas Plihal, F, S.J
96. EDM: Philipp Gogulla, F, BUF
97. STL: Chad Denny, D, ATL
98. N.J: Tom Kostopolous, F, L.A
99. BOS: Jordan Lavalee, F, ATL
100. TOR (BOS): Lawrence Nycholat, D, WSH
101. PHI (ATL): Reinhard Divis, G, STL
102. DET (BOS): Brodie Dupont, F, NYR
103. T.B (N.J): Adam Hauser, G, L.A
104. WSH: Mike Card, D, BUF
105. CHI: Ryan Potulny, F, PHI
106. NYI (N.J): Yared Hagos, F, DAL
107. NSH: Bruno Gervais, D, NYI
108. BUF (N.J): Roman Kukumberg, F, TOR
109. S.J: Matt Carkner, D, S.J
110. NYR: Richard Petiot, D, L.A
111. VAN (MTL): Marek Kvapil, F, T.B
112. OTT: Mason Raymond, F, VAN
113. DAL: Chris Durand, F, COL
114. MTL (ATL): Rob Scuderi, D, PIT
115. ATL (MTL): Dmitri Vorobiev, F, TOR
116. L.A (PIT): Alexander Nikulin, F, OTT
117. PIT (N.J): Timo Helbling, D, T.B
118. CAR: Andrew Kozek, F, ATL
119. ANA (PIT): Pekka Rinne, G, NSH
120. PHX: Adam McQuaid, D, CLB